Henna to jeden z najstarszych preparatów kosmetycznych, który stosowano już w starożytnym Egipcie. Podobnie jak w obecnych czasach wykorzystywano ją w celu podkreślenia urody. Mimo że ta metoda jest bardzo stara, to wciąż nie wymyślono niczego, co lepiej podkreśla brwi. Nic więc dziwnego, że do dzisiejszego dnia ma szerokie grono miłośniczek. Pozwala przyciemnić nie tylko same włoski w obrębie łuku brwiowego, ale też rzęsy. To świetna alternatywa dla pań pragnących zrezygnować z codziennego tuszowania.
Czym jest henna i z czego się składa?
Wbrew powszechnym przekonaniom pierwotnie henna nie była żadnym skomplikowanym preparatem, a jedynie barwnikiem roślinnym uzyskanym z liści i pędów lawsonii bezbronnej zawierającej substancje koloryzujące. Aktualnie jednak znacznie większą popularnością cieszą się jej nowoczesne zamienniki w formie barwników w różnych formach. Najchętniej wybierana jest henna żelowa do brwi, która charakteryzuje się dość łatwą aplikacją. W zależności od indywidualnego upodobania można samodzielnie wykonać ten zabieg w domu lub skorzystać z profesjonalnych usług stylistek brwi.
Dla kogo najlepiej sprawdzi się henna żelowa?
W kwestii henny żelowej nie ma żadnych ścisłych zaleceń dotyczących wieku. To doskonałe rozwiązanie dla każdej kobiety, która pragnie podkreślić swoją urodę i nadać swojemu spojrzeniu wyrazistego charakteru. Z uwagi jednak na trwałość preparaty osoby poniżej 16 roku życia powinny używać preparatu jedynie za zgodą rodziców. Jedną z najważniejszych kwestii jest prawidłowe dobranie henny w zależności od typu urody. O ile brunetki będą dobrze wyglądać z ciemnymi brwiami, o tyle blondynki nie powinny zbyt mocno ich eksponować, aby wyglądać naturalnie.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania henny?
Wbrew pozorom istnieje wiele przeciwwskazań do wykonania henny żelowej. Z tego względu przed zdecydowaniem się na zabieg, warto dokładnie zapoznać się z zaleceniami stylistki brwi lub podanych na opakowaniu stosowanego preparatu. Pod żadnym pozorem nie należy wykonywać henny w przypadku reakcji uczuleniowej. Zabieg ten nie powinien być także przeprowadzany w przypadku jęczmienia, złego stanu rzęs, otarć i skaleczeń w okolicach skóry oczu, obecności soczewek kontaktowych czy też chorób zakaźnych.
Zalety zabiegu henny żelowej
Jedną z największych zalet henny żelowej do brwi jest naturalny efekt. Pięknie podkreślają urodę i poprawiają wygląd, bez nadawania całości karykaturalnego konturu. W nowoczesnych preparatach wykorzystywane są barwniki roślinnego pochodzenia, które są delikatne dla skóry, a co za tym idzie, nie szkodzą zbyt mocno włoskom. Dzięki temu produkt można stosować bez żadnych obaw. Niezależnie od wybranej henny żelowej warto wcześniej wykonać próbę uczuleniową. W domu można to zrobić, nakładając odrobinę mieszanki na skórę w niewidocznym miejscu.
Jak często można stosować hennę brwi?
Nie ma jakiś konkretnych zaleceń dotyczących czasu, jaki musi upłynąć, aby zastosować hennę brwi. Zabieg ten powinien być wykonywany zawsze, kiedy zajdzie tylko taka potrzeba. Bardzo dużo zależy od trwałości wybranego preparatu oraz tego, jak długo został przetrzymany na włoskach. Co więcej, wpływ na to ma również codzienna pielęgnacja twarzy przy pomocy odpowiednich kosmetyków. Szczególnie polecane są peelingi i żele do mycia twarzy ze specjalnymi granulkami, które gwarantują jeszcze lepsze i dłuższe efekty henny brwi.
Jak wybrać odpowiednią hennę żelową do brwi?
Wybierając hennę żelową do brwi, należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby produkt ten był przede wszystkim bezpieczny dla skóry i nie powodował podrażnień. Z tego względu przed każdym użyciem preparatu, warto wykonać próbę uczuleniową, co pozwoli zyskać pewność, że koloryzacja przebiegnie bez zbędnych problemów. Odpowiednia henna żelowa powinna być przede wszystkim trwała i prawidłowo dobrana pod względem koloru do karnacji. Zabieg ten jest bardzo prosty, jednak i tak warto zlecić to profesjonalistom, aby uzyskać niesamowite efekty.
Czym różni się henna żelowa od proszkowej?
Aktualnie na rynku henna do brwi występuje w dwóch postaciach - żelowej i proszkowej. Obie wykonywane są poprzez rozrobienie preparatu z odrobiną wody i aktywatorem dołączonym do opakowania. Największą różnicą pomiędzy nimi jest moc farbowania oraz trwałość. Henna żelowa doskonale sprawdzi się dla osób poszukujących delikatnego środka, który zapewni delikatny efekt zabarwienia, ale jednocześnie nie farbuje skóry. Co więcej, zapewni dużo bardziej precyzyjną aplikację. Z kolei henna proszkowa polecana jest dla osób z przerzedzonymi brwiami, gdyż gwarantuje intensywniejszy odcień.
Henna brwi - lepiej samemu czy w profesjonalnym salonie?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepiej wykonać samodzielnie hennę brwi w domu, czy też w profesjonalnym salonie kosmetycznym. Wszystko zależy od tego, co dana osoba oczekuje - perfekcyjnego efektu, a może jak najbliższej ceny? Dużą zaletą zabiegu w salonie jest to, że pozwala uzyskać najlepszy i najbardziej długotrwały efekt, a co więcej, często poprzedza go staranna regulacja brwi. Z kolei w domu można to wykonać nieco szybciej i bez dodatkowych kosztów za wykonanie usługi. Warto jednak pamiętać, że nie będzie to tak dokładne, jak w salonie.
Jakie są ceny za profesjonalną hennę brwi?
Profesjonalna henna brwi nie jest zbyt kosztownym zabiegiem, niezależnie od tego, czy wykonywana jest samodzielne w domu, czy w salonie kosmetycznym. W przypadku wyboru pierwszej opcji liczony będzie jedynie koszt zakupu produktów, czyli od 3 do 8 złotych. Co ciekawe, usługa samej henny brwi kosztuje jedynie od 10 do 25 złotych w zależności od danego miasta i salonu. Bardzo często henna brwi łączy koloryzację z regulacją brwi. W tym przypadku ceny będą się wahały między 20 a 40 złotych w dużych miejscowościach.
Jak przygotować się do henny brwi u kosmetyczki?
W salonach kosmetycznych henna wykonywana jest zazwyczaj w ramach kompleksowej usługi stylizacji brwi. W takim przypadku na ogół niewymagane są żadne wcześniejsze przygotowywania. Wystarczy jedynie dokładnie oczyścić twarz z resztek kosmetyków. Jeśli nie ma możliwości wcześniejszego demakijażu może to wykonać stylistka brwi. Co więcej, starannie wyreguluje włoski i nada im odpowiedniego kształtu. Specjalistka znacznie łatwiej dobierze także odpowiedni odcień henny żelowej, aby idealnie pasował do danego typu urody.
Profesjonalna henna brwi krok po kroku
Przed wykonaniem henny brwi warto je odpowiednio przygotować do tego, aby zapewnić sobie rewelacyjny i długotrwały efekt. W pierwszej kolejności należy dokładnie oczyścić powieki i okolice oka przy pomocy płynu do demakijażu. Hennę trzeba stosować ściśle według zaleceń na pudełku. Najpierw przecieramy starannie łuk brwiowy zwilżonym wacikiem, a następnie nakładamy hennę. Najlepiej zaczynać od strony nosa i kierować się ku górze aż do najwyższego punktu łuku brwiowego. Po odczekaniu około 5 minut można zmyć hennę z brwi.
Jak dobrać odpowiedni odcień henny?
Jedną z najważniejszych kwestii przy wykonywaniu henny brwi, jest odpowiednie dobranie odcienia preparatu do danego typu karnacji i koloru włosów. Ma to szczególne znaczenie w przypadku blondynek, gdyż zdecydowanie nie wyglądają one zbyt dobrze w ciemniejszych odcieniach. Aktualnie na rynku dostępnych jest szeroka gama preparatów - od brązów przez szarości aż po czerń. Czarna henna najlepiej sprawdzi się u brunetek. Blondynki, szatynki i kobiety o rudych włosach powinny zaś postawić na brązy i szarości.
Henna brwi - czy można zmyć, jeśli efekt nie będzie zadowalający?
Czasami może zdarzyć się, że z powodu nieodpowiednio dobranego odcienia henny żelowej lub zbyt długiego trzymania na brwiach, efekty nie są do końca zadowalające. W takim przypadku nie trzeba jednak panikować. Mimo że koloryzacja utrzymuje się przez kilka tygodni, to bardzo łatwo można ją zmyć. Wystarczy odpowiedni kosmetyk oczyszczający, taki jak płyn do demakijażu z alkoholem lub pianka do golenia. Po kilku minutach trzymania preparatu na brwiach wystarczy wyszorować je dokładnie wacikiem kosmetycznym nasączonym wodą. Nieudaną hennę zmywa także woda utleniona.
Jak długo utrzymuje się henna żelowa?
Henna do brwi zwykle utrzymuje się na włoskach od 2 do 6 tygodni w zależności od rodzaju preparatu. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się henna żelowa do brwi. Mimo że jej pigment pozostaje jedynie od 2 do 3 tygodni, to jednak efekt jest niesamowicie naturalny. Wyróżnia się gęstą, mocno kremową konsystencją. Zabieg z wykorzystaniem tego produktu zwykle trwa dłużej niż w przypadku popularnej w domach henny proszkowej. Z tego względu jest to raczej domena profesjonalnych salonów kosmetycznych.
Co zrobić, aby jak najdłużej cieszyć się efektami henny brwi?
Aby cieszyć się długotrwałym efektem henny brwi, trzeba przez kilka dni po wykonaniu koloryzacji unikać wystawiania twarzy na promieniowanie słoneczne i przez przynajmniej 12 godzin unikać moczenia brwi. Co więcej, przez cały okres nie należy stosować kosmetyków o właściwościach złuszczających lub na bazie olejów, gdyż powodują one blaknięcie koloru, a co za tym idzie, efekty będą znacznie krótsze. Warto również pamiętać, że henna żelowa trzyma się lepiej u właścicielek cery suchej lub normalnej, w porównaniu do posiadaczek cery tłustej i mieszanej.