Moje marzenie - Mój gabinet kosmetyczny
Chciałabym opowiedzieć o realizacji marzenia. Na pewno nie uda się tego zrobić od razu. No cóż będę dawkowała informacje, aby was nie zanudzić i abyście mogły powoli przygotować się do zrealizowania swojego marzenia.
Bardzo dużo, zarówno Pań, jak i Panów chciałoby swoje hobby zamienić na zawód i otworzyć studio-gabinet kosmetyczny. Jeśli macie ku temu stosowne wykształcenie, jest to już pierwszy mały kroczek w tym kierunku. W zasadzie wydaje się to proste, aczkolwiek najpierw trzeba przemyśleć kilka aspektów, aby zrobić to z powodzeniem. Oprócz kreatywności należałoby się wykazać także umiejętnościami handlowymi i wyborem właściwego modelu biznesowego.
Zastanówmy się nad kwalifikacjami zawodowymi. W teorii salon kosmetyczny mógłby otworzyć każdy, nawet bez odpowiedniego przygotowania zawodowego. Jednakże odpowiednie przygotowanie zawodowe jest bezcenne. Przejście przez szereg dobrych szkoleń pozwoli czuć się pewnie w pracy, unikniemy także robienia podstawowych błędów – szkolenia to kontakt z instruktorami o wieloletnim stażu, spotykających się przez lata praktyki z wieloma sytuacjami. Instruktorzy znają „kruczki”, którymi dzielą się z nami podczas nauki – to jest bezcenne. Szkoła to w rzeczywistości większość teorii. Niemniej jak pisałam, dobre teoretyczne podstawy są niezbędne.
Osoby rozpoczynające przygodę z kosmetyką mogą przed otwarciem salonu piękności w pełnym wymiarze czasu rozpocząć działalność w niepełnym wymiarze, jest to również dobrym sposobem na początek. Możemy rozpocząć staż czy pracę w salonie piękności, wówczas przede wszystkim utwierdzimy się w swoim wyborze. Następnie jeśli okaże się to naszym marzeniem, rozpocząć pracę „u siebie”. Takie postępowanie pozwoli nam stopniowo nauczyć się jak radzić sobie z produktami kosmetycznymi, a także zdobyć cenne wskazówki, jak profesjonalnie postępować z klientami, jak w ogóle prowadzić gabinet.
Stacjonarne lub mobilne - dwa różne modele biznesowe
Jeśli otworzymy salon kosmetyczny, zastanówmy się jaki model wybrać. Możemy otworzyć własny salon kosmetyczny lub zdecydować się na wizyty w domu u klientów. Oba modele posiadają zarówno wady jak i zalety. Dokładnie omówimy ten temat przy następnym „spotkaniu”. Stacjonarny salon, powoduje powstanie wysokich kosztów operacyjnych. Oprócz czynszu i kosztów mediów, wyposażenie studia. Potrzeby te szacuje się na kilka – kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Mówimy oczywiście o gabinecie, którego wygląd przyciągnie klientów. Otwarcie mobilnego gabinetu przebiega znacznie szybciej i przy użyciu mniejszych środków – samochód, torba pełna kosmetyków i lampa kosmetyczna to najważniejsze rzeczy na początek.
Tak czy inaczej, należy pamiętać, aby upewnić się, że nasi klienci zawsze będą czuli się komfortowo i bezpiecznie. Aby otworzyć własny salon kosmetyczny wymaga się więcej niż tylko wiedzy o nowej, wymarzonej pracy, ponieważ istnieje wiele zobowiązań, które musi wypełnić nowy przedsiębiorca.
Partnerzy w interesach
Niezależnie od tego, jaki gabinet chcesz otworzyć musisz posiadać wysokiej jakości kosmetyki. Dlatego wskazane jest, aby dokładnie przyjrzeć się, które produkty chcesz zastosować u swoich klientów. Wielu producentów oferuje różnego rodzaju zniżki, programy lojalnościowe, to także w wypadku stałej współpracy pozwoli na stosowanie bardzo dobrych produktów w dobrej cenie.
Wiele możliwości zarobkowych
Kosmetyka pozwala na szerokie pole manewru - można wykorzystać ten fakt na swoją korzyść, jeśli otworzymy salon kosmetyczny. Zastanów się, co możesz zaoferować, jakiego typu usługi. Może jesteś ekspertem w zakresie doradztwa i pielęgnacji skóry problematycznej? Może zaoferujesz makijaż codzienny lub stylizację rzęs? Może masz specjalny talent do makijażu na uroczystości? Może najlepiej „robisz paznokcie”, a może zabiegi oczyszczające. Bardzo rozchwytywanymi zabiegami są także te z zakresu pielęgnacji stóp, jesteś w tym dobra? Jeszcze innym sposobem jest sprzedaż produktów, które stosujesz w gabinecie, które pomogą Ci generować dodatkowych przychód.
Własny gabinet to niezależność. Możesz pozwalać sobie na wykazanie kreatywności, kiedy tylko masz na to ochotę, a twoja praca pozwoli pomagać Twoim klientkom być bardziej pewnymi siebie, czyniąc ich bardziej atrakcyjnymi i zrelaksowanymi co na pewno docenią.
Tyle tytułem wstępu – konkrety… w następnym wydaniu