O klejach słów kilka
Klej to jeden z ważniejszych elementów zabiegu przedłużania rzęs. To on decyduje najczęściej o trwałości aplikacji. Dlatego też niezwykle ważny jest jego prawidłowy dobór. Klej powinno się dopasować zarówno do warunków panujących w miejscu przeprowadzania zabiegu, tempa pracy i stopnia wrażliwości oczu klientki. Kleje cyjanoakrylowe używane do zabiegu przedłużania rzęs różnią się między sobą tempem polimeryzacji, czasem trwałości wiązania, konsystencją, lepkością i kolorem.
Dopasowanie kleju do tempa pracy jest bardzo ważne, gdy wybierzemy klej wolniejszy, rzęsy mogą się sklejać między sobą, znacznie obniżając estetykę pracy. Natomiast w przypadku wybrania za szybkiego kleju istnieje ryzyko niedoniesienia rzęsy syntetycznej do naturalnej zanim zwiąże klej.
Kleje cyjanoakrylowe powinny być przechowywane w suchym, chłodnym i nienasłonecznionym miejscu, aby można było przez dłuższy czas cieszyć się ich właściwościami.
Używanie woreczków termoizolacyjnych znacznie ułatwia przechowywanie kleju, jednak nie do końca zapewniają mu odpowiednie warunki. Klej powinno się przechowywać w temperaturze pokojowej (ok. 18-20*C). Absolutnie nie należy przechowywać otwartego kleju w lodówce ze względu na panującą tam niską temperaturę oraz wilgoć. Jedynie kleje nieotwarte mogą być przechowywane w ten sposób. Kleje powinny być chronione zarówno przed za wysoką jak i za niską temperaturą. Ważny jest również sposób użytkowania. Po każdym użyciu szyjkę kleju należy dokładnie oczyścić i dokładnie zakręcić, co zapobiegnie utlenianiu się kleju i zatracaniu jego właściwości. Klej należy niezwłocznie wymienić jeśli zmieni się jego konsystencja, zdolność do adhezji lub poszczególne składniki kleju rozwarstwią się.
Kleje do zabiegu przedłużania rzęs utwardzają się pod wpływem wilgoci. W związku z tym, aby mogło się wytworzyć stabilne wiązanie między rzęsą naturalną a syntetyczną, muszą panować odpowiednie warunki. Kleje cyjanoakrylowe potrzebują poziomu wilgotności powyżej 30% oraz temperatury ok. 20*C. Optymalne warunki to 40-60% wilgotności i ok. 20-22*C. Niektóre kleje są bardziej lub mniej wrażliwe na warunki panujące w lokalu. Gdy wilgotność jest zbyt niska kleje polimeryzują wolniej, natomiast, gdy jest wysoka, może utwardzać się zbyt szybko, często zanim rzęsę z klejem zdoła się donieść do rzęsy naturalnej. W określaniu warunków atmosferycznych pomocna jest stacja pogody. Należy umieścić ją jak najbliżej klientki, by otrzymać wiarygodny pomiar.
Jak w takim razie radzić sobie latem, kiedy warunki wariują? Przede wszystkim należy monitorować warunki atmosferyczne panujące w lokalu i mieć otwartych przynajmniej kilka klejów, odpowiednich dla różnych warunków. W przypadku problemów podczas aplikacji czasami warto jest też mieszać ze sobą kleje w celu polepszenia zdolności polimeryzacyjnych. W dni gorące należy wybierać kleje wolniejsze, 2-3 sekundowe, ponieważ w cieplejsze dni klej szybciej gęstnieje. Spowodowane jest to szybszym odparowywaniem rozpuszczalnika, który warunkuje jego konsystencję. Zgęstniałą kroplę należy od razu wymienić. Im częściej kropla zostanie wymieniona, tym większa szansa na trwałą stylizację. Często latem wilgotność jest dość niska. W tym przypadku warto zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza. Gdy wilgotność osiąga wysoki poziom, warto rozważyć użycie osuszacza.
Dzięki znajomości powyższych zasad dotyczących klejów, jesteśmy w stanie pracować efektywnie i bez obaw o reklamacje. Większość problemów z trwałością aplikacji jest spowodowana przez nieznajomość warunków pracy z klejem, a nie przez sam produkt. Od teraz praca z klejem stanie się przyjemna i prosta.
Autor:
Anna Chrostowska
Instruktor Noble Lashes